Nauka jazdy

Drukuj

Nauka jazdy wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Instruktor musi posiadać odpowiednie uprawnienia (zdać egzamin państwowy) oraz predyspozycje psychiczne. Do tych wymagań podczas nauki jazdy dochodzi jeszcze metodologia prowadzenia szkolenia. Ze względu na różnorodność kursantów, ich cech osobowych, predyspozycji własnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych, instruktor do każdego z nich musi stosować indywidualne podejście tak aby osiągnąć zamierzony sukces.

Nauka jazdy na prawo jazdy kategorii B trwa całościowo 60 godzin w czasie których poznajemy teorię ruchu drogowego – 26 godzin, 4 godziny zajęć z pomocy przedmedycznej  oraz odbywają się zajęcia praktyczne - 30 godzin jazd wraz z instruktorem. Ze względu na inne predyspozycje każdego z kursantów,  ilość zajęć praktycznych może się zwiększyć .

Co zrobić aby nauka jazdy była skuteczna?

Przede wszystkim od pierwszych zajęć teoretycznych rozpocząć naukę teorii. Nie fundować sobie pseudokomfortu polegającego na tym, że nauczę się za tydzień, czy za dwa. Należy od razu wykonać porządne notatki podczas zajęć i rozpocząć ich czytanie poszerzając wiedzę przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego. Taka właśnie nauka jazdy da nam komfort na drodze oraz dużo satysfakcji własnej ponieważ wtedy prowadzący pojazd wie jak zachować się na drodze i co zrobić w danej sytuacji.

Po drugie, zadbać aby nauka jazdy w części praktycznej była spożytkowana właściwie, tzn. pytać instruktora o wszystkie sytuacje które nie są dla mnie jednoznaczne. Instruktor zawsze chętnie odpowie i doradzi jak zachować się na drodze.

Po trzecie, po powrocie do domu warto zapamiętać/zapisać  sobie daną problematyczną sytuację na drodze aby za tydzień, czy dwa ponownie powtórzyć ją z instruktorem, np. poprowadzić pojazd  jeszcze raz przez miejsce które sprawiało nam kłopot.

Nauka jazdy zostanie zakończona sukcesem w momencie zdania egzaminu państwowego. Część teoretyczną stosunkowo łatwo zdać ponieważ jej sukces zależy tylko od ilości czasu jaki poświęciliśmy na naukę własną. Część praktyczną egzaminu zdamy na pewno jeżeli będziemy prowadzili pojazd mechaniczny spokojnie, uważali na to co dzieje się wokół drogi, szczególnie na ruch pieszych w jej pobliżu oraz śledzili znaki drogowe. Nic jednak nie zwalnia nas z logicznego myślenia i przewidywania sytuacji jakie mogą się wydarzyć na drodze.

Nauka jazdy jest dla wszystkich. Proszę o tym pamiętać.

.

Opieka: tszostak.eu

Powered by the best online poker sites